از آلوئه ورا چه میدانید

ترکیبات گیاه آلوئه‌ورا

1- ویتامین های موجود در آلوئه وراء عبارتند از: A, B1 .B2 .B3 .B5 .B6 .B12 ,C ,E ,CHOLINE ،فولیک اسید، نیاسین که خاصیت متابولیسم آمینواسیدها و خون سازی و تولید گلبول های قرمز ،ضد اکسید رادیکال های آزاد را در بدن دارند.

2- قند های موجود در آلوئه وراء شامل : پلی ساکاریدها :گلوئو کوماناز،پلی ماناز ،مونوساکاریدها :گلوکز،فروکتز که پلی ساکاریدهای ضد ویروس وتنظیم کننده فعالیت های ایمنی بدن مونو ساکارید ها خاصیت ضد التهابی دارند.

3- استرول ها که چهار استروئید مهم در این گیاه موجود است کلسترول، کامپسترول ،لوپئول،سیتوسترول ،که عامل ضد التهاب وهمچنین دارای خواص ضد عفونی کننده وضد درد میباشند                                    

4- ساپونین های موجود در آلوئه وراء که گليكوزید ها می باشند وخاصیت آنها مواد صابونی ،شوینده وضد عفونی کننده می باشند       

5- سالیسیلیک اسید که ترکیبات مشابه آسپرین دارند،مسكن وضد درد است.

6- لیگنین موجود درآلوئه وراء که سلول تشکیل دهنده مواد و کار فراهم کردن قدرت نفوذ و آمادگی توانایی عمل حمل دیگر ترکیبات را برعهده  دارند.

7- مواد معدنی های موجود در آلوئه وراء عبارتند از : کلسیم ،کروم ،مس ،پتاسیم ،روی ،آهن ،منیزیم ،منگنز،سدیم ،کلر،فلوئور ،ید ،مولیبدن،فسفر ، و سلنيم  که برای تندرستی و سلامتی  ضروری  هستند و برای استفاده  در ترکیبات اصلی و ویتامین ها ودیگر مواد مورد نیاز می باشند.

8- هورمونهای موجود در آلوئه وراء که اکسین و جیبرلین می باشد و در التیام زخم و ضد التهابی بودن نقش موثری دارند.

9-آنزیم های موجود درآلوئه وراء که عبارتندازکربوکسی پپتیداز، کاتالاز، پروکسیداز، لیپاز،سلولاز،دهیدرو ژناز،فوسفوکیناز،ترانس آمیلاز،آلیلاز و فسفاتاز که کمک به هضم مواد غذایی و بالا بردن جذب آن در شکستن قند وچربی نقش دارند.

10- آنتراکینون های موجود در آلوئه وراء عبارتند از آلوئه امودین، آلوئه اتیک اسید، آلوئین،آنتراسین،آنترانول ،باربالوئین،کریزوفانیک اسید،امودین،اتریل ايل،استرازسینامونیک اسید،ایزوباربالوئین و رسیستانول که خاصیت ضد درد،ضد قارچ،ضد باکتری،ضد ویروس وضد سم را در بدن دارا می باشد.

11- آمینو اسید ها از 22 اسید آمینه سازنده بدن  انسان ها 20 نوع آن در این  گیاه یافت می شود واز 8 اسید آمینه ضروری بدن، 7 اسید  آمینه در این گیاه  موجود است که درساختمان پروتئین و درایجاد بافت ها  نقش دارد.

آلوئه ورا در درمان بیماری ها

آلوئه ورا  در درمان دیابت :

پژوهش‌ها نشان دادند که آلوئه ورا قند خون را در انسان کاهش می‌دهد. دانشمندان دریافتند از آنجا که آلوئه ورا قادر است آنزیم‌های موجود در پانکراس را فعال نماید می‌تواند در افرادی که دچار دیابت و هیپوگلیسمی هستند به تعادل و تنظیم قند خون کمک نماید.

آلوئه ورا در درمان زخم معده :

آلوئه ورا  ترشح اسیدهای معده را تنظیم و کنترل می‌نماید. همچنین خواص بی‌حس کننده، منعقد کننده خون، ضد باکتری و درمان کننده دارد.خوردن ژل آلوئه‌ورا سبب مب‌شود که این ژل به جداره لوله‌های گوارشی بچسبد و سرعت بهبود زخم‌ها را افزایش دهد. ژل معجزه‌گر آلوئه‌ورا  قادر به کاهش اسیدهای معده (عامل اصلی تشدید زخم‌های معده) می‌باشد. از این رو این ژل برای درمان زخم‌های معده بسیار مؤثر شناخته شده است. مصرف و خوردن آلوئه‌ورا پیش از هر وعده غذایی برای کسانی که از نظر هضم غذای مصرفی با مشکل روبرو هستند نیز مفید می‌باشد، زیرا آلوئه‌ورا سبب تحریک شیره گوارشی و ایجاد جریان طبیعی آن و در نتیجه کمک به شکستن مواد غذایی جهت جذب توسط سلول‌ها می‌شود.

آلوئهورا در تنظیم کلسترول، چربی خون :

ژل آلوئه‌ورا دارای آنزیم‌هایی نظیر آمیلاز، اکسیداز، کاتالاز و لیپاز، فولیک اسید، نیاسین که برای کاهش چربی و قند خون مفیدند است.

آلوئهورا در درمان فشار خون :

تحقیقات اخیر ثابت کرده است که مصرف مداوم آلوئه‌ورا می‌تواند با الیاف سلولزی همراه و مخلوط شود و باعث پالایش و تصفیه خون شود و در نتیجه  فشار خون را تنظیم و متعادل نماید.

آلوئهورا در درمان بیماری کلیه و دفع سنگ کلیه:

خوردن آلوئه‌ورا می‌تواند سنگ کلیه را دفع نماید یا اندازه سنگ را کوچکتر نماید. مصرف مداوم آلوئه‌ورا از تشکیل سنگ کلیه پیشگیری می‌نماید و از بافت‌های آن مراقبت نماید.

آلوئهورا در درمان بیماریهای باکتریایی و سرطانی:

مصرف خوراکی مداوم آلوئه‌ورا از آنجا که دارای خواص ضد میکروبی می‌باشد برای درمان عفونت‌های میکروبی، مجاری معده و روده مؤثر خواهد بود. همچنین به علت وجود درصد بالای قند در این ژل خاصیت اسمزی بالا می‌رود و از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌شود. برخی از تحقیقات حاکی از آن است که ماده آنتروکینون موجود در ژل آلوئه‌ورا خواص ضد باکتری و ضد سرطانی دارد همچنین اشخاص مبتلا به سرطان که مشغول شیمی درمانی هستند می‌توانند با مصرف این گیاه تهوع و سایر مشکلات مربوط به این درمان را بکاهند.

آلوئهورا در درمان بیماری ایدز:

تحقیقات اخیر نشان داده است که مانوز استیله به عنوان یک ترکیب ضد ویروسی، دارای خواص درمانی ضد ویروس ایدز می‌باشد. مانوز استیله خود ویروس را مورد حمله قرار می‌دهد اما نکته مهم‌تر این است که میزان تأثیر AZT را (یک داروی مؤثر در درمان عفونت  ویروس HIV  نا حد زیادی افزایش می‌دهد. )حال چنانچه این ترکیب دارویی یا آلوئه‌ورا مصرف شود می‌تواند میزان AZT مورد استفاده برای HIV را تا 90 درصد تقلیل دهد که این امر از هزینه‌ها و عوارض جانبی AZT تا حد زیادی می‌کاهد. برای درمان  HIV به مصرف روزانه 800 الی 1600 میلی‌گرم مانوزاستیله نیاز می‌باشد، این میزان از ماده مزبور برابر با نیم تا یک لیتر عصاره آلوئه‌ورا می‌باشد. هر چند میزان مانوراستیله می‌تواند در فرآورده‌های مختلف متفاوت باشد.

آلوئهورا در درمان سینوزیت و آسم:

بخور گیاه آلوئه‌ورا  تسکین دهنده در د سینوزیت می‌باشد و همچنین استنشاق بخار آبی که برگ آلوئه‌ورا  در آن ریخته شده باشد برای شخص مبتلا به آسم مفید خواهد بود.

درمان بیماریهای روده:

گیاه آلوئه‌ورا حداقل دارای 3 اسید چرب با خاصیت ضد التهابی می‌باشد که برای معده، روده کوچک و روده بزرگ مفید هستند مصرف آلوئه‌ورا به صورت مرتب اثرات شفابخش طولانی مدت و مثبتی به همراه داشته و سیستم گوارشی را پالایش نموده و بهبود بیماری‌های روده را تسریع می‌نماید. آنترالوئین موجود در ژله آلوئه‌ورا به عنوان مسهل مؤثر عمل می‌کند.

آلوئهورا در درمان استرس:

دراظهار نظر دانشمند روسی برگمن آلوئه‌ورا  قادر است سلول‌ها را احیاء و حیات بخشد آلوئه‌ورا می‌تواند خواص تنظیم کننده و کنترل کننده روی بدن داشته باشد و به سیستم بدن کمک کند تا در لحظات و موقعیت‌های بحرانی و استرس‌زا تعادل خود را حفظ نماید و در همین هنگام که تنظیم و کنترل سیستم ایمنی بدن را به عهده دارد به درمان‌ بخشی دیگر از بدن که بیمار است بپردازد. این عمل گیاه یا دارو Adaptojenic در زمان نیاز در آن بخش از بدن که فعالیتش کارساز و مورد نیاز باشد انجام خواهد پذیرفت و اگر مورد نیاز نباشد ظاهراً بدون فعالیت باقی می‌ماند، اگر چه در این هنگام نیز به آهستگی و به تدریج سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

آلوئهورا  در بهداشت دهان و دندان:

اخیراً دانشمندان بدین نتیجه دست یافته‌اند که ژل آلوئه‌ورا  برای مقابله با انواع پوسیدگی‌های دندانی بسیار مفید می‌باشد و در بهبود مشکلات دهان و لثه قدرت شفابخش دارد. از این‌رو می‌توان از آلوئه‌ورا به عنوان یک ماده فعال برای پیشگیری از پوسیدگی‌های دندانی در خمیر دندان‌ها و ژل‌های تمیز کننده دندان استفاده نمود. ژل دندان آلوئه‌ورا  همانند خمیر دندان عمل می کند و قادر به نابودی باکتری‌ها و میکروب‌های بیماری‌زای موجود در دهان می‌باشد به طوری که در پژوهش‌های کنونی اثبات شده است که اسید سالیسیلیک، فنل، سولفور، اسید سینامونیک، نیتروژن، اوره، لوپئ.ل صد باکتری و میکروب می‌باشد.

آلوئهورا در درمان پوکی استخوان:

آلوئه‌ورا  حاوی برخی مواد معدنی از جمله برن می‌باشد. این عنصر می‌تواند کمبود کلسیم را در بدن به حداقل برساند. جذب آن را تسریع نماید و همچنین آن را در تمام بدن پخش کند. از این رو مصرف آلوئه‌ورا در پیشگیری و درمان پوکی استخوان می‌توان مفید باشد.

آلوئهورا در درمان بیماریهای مری:

مصرف ژل آلوئه‌ورا از برگشت اسید معده به مری جلوگیری می‌:ند. در این بیماری برگشت محتویات اسیدی معده به مری سبب آسیب زدن به مخاط مری و ایجاد علائمی همچون سوزش سردل، سرفه‌های خشک، خونریزی و زخم مری می‌شود.

 آلوئهورا در درمان بواسیر:

آنتراکوئین موجود در ژل آلوئه‌ورا به عنوان تسهیل کننده دفع مدفوع شناخته شده است که در افراد مبتلا به بواسیر بسیار مفید می‌باشد. از زمان‌های قدیم نیز برای درمان این بیماری طبیبان از آلوئه‌ورا استفاده می‌کردند.

آلوئهورا در درمان پسوزیاریس:

تحقیقات ثابت نموده که ژل آلوئه‌ورا  این بیماری را درمان می‌نماید.

آلوئهورا در درمان درد گوش و چشم:

چکانیدن سه قطره از شیرابه گیاه آلوئه‌ورا موجب تسکین فوری درد گوش می‌شود و برای تسکین درد چشم شیرابه آلوئه‌ورا را با کمی آب مخلوط کرده و در چشم بریزید. اینکار ضمن تسکین درد چشم می‌تواند نیروی چشم را تقویت کند.

آلوئهورا در درمان و جلوگیری از درد و تورم:

در واقع اسید سالیسیلیک که در آلوئه‌ورا وجود دارد با مهار تولید پروستاگلاندین به عنوان یک مسکن عمل می‌کند و اثرات ضد التهابی، ضد کوفتگی، ضد کشیدگی ماهیچه‌ها، رباط‌ها، تاندون‌ها، واریس و آرتریت، نیز کاملاً اثر بخش است. ژل آلوئه‌ورا حاوی مقدار زیادی گلیکوپروتئین است که از تورم و درد جلوگیری می‌کند. همچنین آنزیم کربوکسی پپتیدازی که در آلوئه‌ورا وجود دارد عامل ایجاد کننده درد التهاب حاد موسوم به برادی کینین را غیرفعال می‌کند و ناحیخ درد به خصوص درد مفاصل را التیام می‌دهد.

آلوئهورا در درمان کبد:

مصرف آلوئه‌ورا گرفتگی کبدی را برطرف و عملکرد آن را بهبود می‌بخشد و محرک ترشح صفرا است.

آلوئهورا در جلوگیری سکته قلبی:

آلوئه‌ورا  مقدار ترومبوکسان 2 و پروستاگلاندین2 را که موجب انقباض عروقی و تجمع پلاکتی می‌شوند کاهش می‌دهد و موجب کاهش بروز سکته قلبی می‌شود.

آلوئهورا در افزایش قوای جنسی:

خوردن ژل آلوئه‌ورا قوای جنسی را تقویت می‌کند و اسپرم‌سازی را افزایش می‌دهد. همچنین در درمان بیماری سوزاک مؤثر است.

آلوئهورا در تنظیم عادت ماهانه خانمها:

مصرف خوراکی آلوئه‌ورا باعث هدایت خون به قسمت انتهائی بدن و لگن می‌شود. لذا در باز کردن قاعدگی‌هایی که مدت طولانی متوقف مانده اثرات بسیار مفیدی دارد.

آلوئهورا در درمان زخمها و جراحتها و سوختگی:

ژل این گیاه دارای آنزیم‌های گلوکوماناز، آرابینانز، گالاکتاز است که در درمان سوختگی و جراحات بسیار مناسب است. این ماده روند درمان بسیاری از جراحات پوستی از جمله زخم‌ها، بریدگی‌ها، پارگی‌، خراش ها و سوختگی‌های معمولی و سوختگی با اشعه‌های مضر، سوزش‌ها، گزیدگی‌های سمی را تسکین و التیام می‌بخشد.

آلوئهورا در دفع سموم بدن:

مصرف خوراکی آلوئه‌ورا مواد زائد را از قسمت‌های مختلف بدن جذب کرده و دفع می‌نماید که این عمل باعث پاک‌سازی خون از اثرات جانبی داروهای شیمیایی، سیگار، سموم باقی مانده کشاورزی بر روی میوه‌ها و آلودگی هوا می‌شود.

آلوئهورا در بالا بردن قدرت ایمنی بدن:

مصرف ژل آلوئه‌ورا به صورت خوراکی قدرت ایمنی بدن را بالا برده و کمک می‌کند که سموم در بدن تجمع نکند و همچنین به سلول‌های بدن حیات می‌بخشد و سبب نرمال شدن متابولیسم بدن می‌شود.

آلوئهورا در درمان سوختگی و زخم پوستی:

در درمان سوختگی اثر معجزه‌آسایی دارد و درد ناشی از سوختگی را کاهش می‌دهد همچنین ناحیه سوختگی درجه 2 و 3 مانند آفتاب زدگی و یا سوختگی ناشی از اشعه راترمیم می‌کند شایان ذکر است که گیاه آلوئه‌ورا پوست‌هایی که در اثر تابش آفتاب سوختگی پیدا کردند را نرم می‌کند. خاصیت ترمیمی ژل این گیاه به صورتی استکه به دلیل داشتن آب فراوان و روغن موجود در خود از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کند، در نتیجه ترمیم ناحیه سوختگی را حاصل می‌سازد. مطالعات انجام شده در دهه 1990 نشان داده که وقتی از ژل آلوئه‌ورا برای التیام سوختگی استفاده می‌شود زخم زودتر التیام می‌یابد در حالی که وقتی از بانداژهای مخصوص سوختگی استفاده می‌شود سوختگی 6 روز دیرتر التیام می‌یابد.آنزیم‌های ژل کلوکوماناز، آرابینانز و گالاکتاز است که در درمان سوختگی و جراحات بسیار مناسب است این ماده روند درمان بسیاری از جراحات پوستی از جمله زخم‌ها، بریدگی‌ها، پارگی‌، خراش‌ها و سوزش‌های خفیف پوست که ناشی از گزیدگی حشرات می‌باشد را تسکین می‌دهد.

آلوئهورا در افزایش انرژی بدن:

مصرف خوراکی مداوم ژل آلوئه‌ورا  سبب تنظیم دستگاه گوارش و هضم هرچه بهتر غذا می‌شود که از این رو احساس تندرستی و سلامتی می‌دهد و به علاوه سطح انرژی بدن افزایش می‌یابد و ژل آلوئه‌ورا  4 بار سریع‌تر از آب در بدن نفوذ می‌کند و به فیزیولوژی بدن آسیب نمی‌رساند بلکه آن را متعادل نموده و بهبود می‌بخشد.

آلوئهورا  در درمان پارکینسون:

طبق تحقیقات به عمل آمده دانشمندان و پژوهشگران گیاه آلوئه‌ورا در درمان بیماری پارکینسون مؤثر است و علاوه بر آن سبب تحریک و افزایش ماهیچه‌ها می‌شود.

آلوئهورا در ترک اعتیاد:

مصرف خوراکی ژل آلوئه‌ورا  به دلیل داشتن مقداری اسید سالیسیلیک وجود دارد. مثل مسکن عمل می‌کند و همچنین سموم بدن را دفع می‌کند و خود را پاک‌سازی می‌کند و افسردگی‌های بعد از ترک اعتیاد را کاهش می‌دهد.

آلوئهورا در مراقبت و درمان ناراحتیهای پوستی:

PH ژل آلوئه‌ورا به دلیل نزدیک بودن PH انسان می‌تواند چهار برابر سریع‌تر از آب در بدن انسان نفوذ کند و به فیزیولوژی بدن آسیب نمی‌رساند ژل آلوئه‌ورا شامل بیش از 75 نوع ماده مغذی از لحاظ غذایی و 200 ترکیب فعال 20 نوع ماده معدنی و 8 نوع آمینواسید و 12 نوع ویتامین که فعالیت‌های متعددی را در بدن انسان انجام می‌دهند.